Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 221 Ortalama: 3.1]

Lazer Lipoliz | Liposuction

Lazer Lipoliz (liposakşın), deri altı yağ dokularının vakum pompasına bağlı özel kanüller yardımıyla çok ufak kesilerden girilerek damar ve sinir yapılarının korunarak yapılan aspirasyon işlemidir. Lazer lipoliz ameliyatı (liposakşın ameliyatı) günümüzde, etkinliği ve ameliyat endikasyonu  yanlış bilinen ameliyatlarımızdan bir tanesidir. Liposuction ameliyatı (liposakşın ameliyatı) kilo verme yöntemi değildir. Liposuction ameliyatı sonrası kilo vermek değil, sıkılaşmak ve sıkılaşmaya yardımcı olmak, vücut hatlarının düzeltilmesine yardımcı olmaktır amaç.

lazer lipoliz

Lazer lipoliz ve lazer liposakşın aynı şey olup klasik liposuctiondan farkı, lazer cihazının ısı ve sıkılaştırıcı etkisini kullanarak liposakşın işleminin yapılmasıdır.

3D lazer lipoliz yeni bir kavram olup, 3 farklı teknoloji ile çalışan cihazın farklı evrelerde devreye sokularak yağ alma işleminin ve şekillendirme işleminin tamamlanmasıdır. 3D lazer lipoliz ile daha fazla miktarda yağ alınabilir ve cilt çok daha iyi bir şekilde sıkılaştırılır. Ancak yine de 3D lazer lipoliz, aşırı kilolu hastalar için uygun değildir.

Eğer çok aşırı kilonuz varsa, bu ameliyat ne yazık ki size göre değil. Liposuction ameliyatı ile bölgesel incelme ve kontur düzeltilmesiyapılır. Liposuction ameliyatı (3D lazer lipoliz ameliyatı) için  uygun adaylar, bölgesel fazlalıkları olan genç-orta yaş hastalar olup, ameliyat endikasyonunun doğru konulması gerekmektedir.

lazer lipoliz

Lazer Lipoliz Ameliyatı | Liposakşın Ameliyatı

3D lazer lipoliz ameliyatı, güzellik tanımlamasında kişisel faktörler rol oynasa da, aynı kültür içinde yaşayan herkesin birleştiği ortak güzellik kavramları tanımlanabilmiştir. Kadın figüründeki “açık-S-eğrileri” nin belirginliği, güzelliğe katkıda bulunmaktadır. İnsanlar bu eğrilerin yarattığı harmoniden etkilenmektedirler. Kadınlarda bel bölgesindeki konkavite ve kalça bölgesindeki konveksite öne çıkarken, erkeklerde bu hatlar daha düzdür.

Liposuction ameliyatında (liposakşın, 3D lazer lipoliz ameliyatı) amaç, bu açık S eğrileri dediğimiz kavramı oluşturmak veya bu görünüme yakın bir hal alınmasını sağlamaktır.

Liposakşın Ameliyatı (3D Lazer Lipoliz) Kimlere Uygulanmaz?

Mutlak Kontraendikasyonlar (Kabul Edilemez Aday):

Morbid Obesite (beden kitle endeksi 30 ve üzerinde olanlar)

Cilt laksitesi (yaştan bağımsız) çok fazla olan hastalar

Kollajen hastalıkları olan hastalar

Endokrin hastalıkları sebebiyle kilo dengesini koruyamayanlar

Herniler (göbek veya kasık fıtığı olanlar)

Kanama bozukluğu hastalığı olanlar

Göreceli Kontraendikasyonlar (Kabul Edilebilir Aday)

Cilt laksitesi (yaştan bağımsız)

Selülit ( son çıkan yöntemler ile selülit tedavisi için lazer lipoliz yapmaktayız, ancak normal liposuction selüliti olan hastalar da istenen sonuçları vermeyebilir)

Kilo değişikliklerine bağlı izler

Lazer Lipoliz (Lazer Liposuction) Ameliyatı Öncesi Yapmanız Gerekenler?

Liposakşın ameliyatından (3D lazer lipoliz ameliyatı) maksimum sonuç almak istiyorsak, ameliyattan en az 2 hafta önce gerçekçi ve sizin için en uygun diyete başlamanız ve mümkünse egzersizyapmaya başlamanız gerekir. Bunu yaparak vücudun yağ metabolizmasını düzene sokarak ameliyat sonrası dönemde daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Liposakşın ameliyatı (3D lazer lipoliz ameliyatı) öncesinde eğer kan sulandırıcı ilaç, bitki çayı, vs kullanıyorsak mutlaka bırakmalıyız. Ameliyat öncesinde zayıflama için herhangi bir hap kullanıyorsanız mutlaka bırakmalısınız.

Lazer Lipoliz (Lazer Liposuction) Ameliyatı İyileşme Süreci

3D lazer lipoliz ameliyatı için ameliyathaneye çok büyük bir heyecanla girdikten sonra, ameliyatınız bitip uyanma evresine geçip, kendinize geldikten sonra ilk yaşayacağınız şey uygulama bölgesinde basınç etkisi… Bunu hissettiğinizde korkmayın. Çünkü bu etkinin sebebi sizinle 2-6 ay arasında değişen sürelerde bütünleşecek olan korseniz. Bu etkinin korseden kaynaklandığını anladığınızda uygulama bölgelerinde çok az düzeyde ağrı hissetmeye başlayacaksınız ve bu ağrı için size ağrı kesici verilecek.

Narkozun etkisini vücudunuzdan attığınızda (ortalama 6-24 saat) kendinizi iyi hissediyorsanız, hastaneden taburcu olabilirsiniz. Genel olarak 3D lazer lipoliz ameliyatı sonrası hastanede ortalama kalım süresi 12-48 saattir.

Hastaneden taburcu olduktan sonra 1 veya 2.gün de sizi pansuman için ofisimize davet ediyoruz ve korsenizi çıkardığımızda en büyük boyutu 0,5 cm bile geçmeyen bölgeye göre değişen ufak kesi yerlerini göreceksiniz. Diğer dikkatinizi çekecek olan şey, cilt hassasiyetinize bağlı olarak değişen oranda görülen morluklar olacaktır. Tüm bu morluklar ve kesi yerleri 30 gün içerisinde tamamen kaybolur.( Her hastada bu morluklar oluşacak diye bir kural yok ve cilt yapınıza göre bu morlukların ortalama geçme süresi 2-4 haftadır.)

Pansuman tamamlandıktan sonra korsenizi yine giyecek ve 1 ay hiç çıkarmayacaksınız. Bazı uygulama bölgelerinde bu süreler artabilir veya azalabilir. Korseyi takmış ve hiç çıkarmayacak olmanızın sebebi fazlalık olan bölgelerinizden alınan yağ dokularının yerinde kalan boşluğun, cilde iyice yapışmasını sağlamaktır.

Liposuction ameliyatından (liposakşın, 3D lazer lipoliz ameliyatı) sonraki 6 aylık süreçte ödemleriniz hızla azalacak ve vücut hatlarınız belirginleşmeye başlayacak olup, bu etkileri 1.aydan itibaren görmeye başlayacaksınız.

Liposakşın ile yağ aldırma ameliyatı iyileşme sürecini özetlemek gerekirse:

Yağ aldırma ameliyatı (3D lazer lipoliz ameliyatı)iyileşme sürecinin 5 Dönemi:

1) Erken Post Op Dönem      (1-7 gün)

2) Yorgunluk dönemi         (7-15 gün)

3) Hayal kırıklığı dönemi   (16-25 gün) bu dönemde sanki halen fazlalıklarınız duruyormuş gibi hissedecek ve ödemlerden dolayı rahatsızlık hissedebileceksiniz)

4) Rahatlama dönemi            (26-42 gün)

5) Memnuniyet dönemi       (6 hafta)

5 günde şişlik azalması

5-7 günde günlük aktiviteler

3 haftada spor (uygulanan bölgeye göre bu süre 6. Haftaya kadar uzayabilir)

3-4 haftada morarmanın geçmesi

6 haftada şişliklerin geçmesi

ayda son durum

3d Lazer Lipoliz (Lazer Liposuction) Ameliyatı Olası Komplikasyonları

Bu bölümü yazarken ki amacım, sizleri kesinlikle korkutmak değil, size farkındalık kazandırmak olup, size doğru bilgiyi her yönüyle aktarmaktır.

Komplikasyon her cerrahın başına mutlaka gelen bir durum olup, önemli olan böyle bir tabloyla karşılaşıldığında sergilenecek tavırdır. Bu nedenle ameliyat öncesi tüm detayları mutlaka doktorunuzla konuşun ve aklınıza gelen her şeyi lütfen sorun.

Liposuction ameliyatının olası komplikasyonları;

Çekilen yağ aspiratı ne kadar fazla ise, vücuttan kaybolan sıvı ve kan miktarı da o kadar fazladır. Bu sebeple ortalama 3-4 litrenin üzerinde yağ çekilme işlemi yapıldığında, size dışardan kan ve plazma takviyesi yapmak gerekebilir. Bu durumda hastanede kalma süreniz uzar.

Uygulama yapılan bölgede aşırı hassasiyet veya tam tersi his kaybı, uyuşma olabilir. Bu durum ortalama 3 ayda kendiliğinden kaybolur ve tam olarak bir komplikasyon sayılmaz aslında.

Uygulama yapılan bölgelerde hafif dalgalanmalar ve hafif gamzeleşme olabilir, bu durum korse kullanımı sayesinde minimuma iner. Ama bu dalgalanmalar yerini derin çukurlar ve gamzelere bırakmış ise, ne yazık ki bu durumu düzeltmek için tercihen 6ay -1 yıl içerisinde ikinci kez ameliyat olmanız gerekecektir.

Uygulama yapılan bölgede kanamalara bağlı hematom ve buna bağlı sıvı toplanması ve uzun süre kalan morluklar. Bu durum doktorunuzun erken müdahalesi ile toparlanabilen ve önlenebilen bir durumdur.

Uygulama yapılan bölgede asimetri oluşabilir böyle bir durumda düzeltmek için cerrahi bir işleme gerek duyulabilir.

Uygulama bölgesindeki duyu sinirlerinin harabiyeti sonucu kalıcı olarak o bölgede his kaybı.

3d Lazer Lipoliz (Lazer Liposuction) ile Yağ Aldırma

Teknolojinin gelişmesiyle beraber liposuction ameliyatına yardımcı olan ve çok daha kısa sürede, çok daha fazla yağ alımını sağlayan yöntemler gelişmiştir.

Bu yöntemlerden bazıları;

Internal Ultrason AssistedLiposuction (IUAL)

Vaser

External UAL (eUAL)

Laser Assisted Liposuction (LAL) (Lazer Lipoliz)

Powered Assisted Liposuction (PAL)

Lazer lipolizin liposuctiondan farkı, uygulama bölgesine liposuctiona başlamadan önce lazer ışınının yardımıyla belli bir jule değerine kadar ısı verilir. Bu ısı, yağ hücrelerinin sıvılaşmasına alt katmanda bulunan hareketsiz ve inatçı yağ tabakasının açılmasına/hareketlenmesine sebep olur. Bu etkiyi sağladıktan sonra da liposakşın işlemine başlanır. Bu sayede çok daha kısa sürede ve çok daha etkili bir şekilde vakum işlemi uygulanır.

Lazer lipolizin diğer bir artısı da, ciltte sıkılaşma sağlaması, mevcut selülitlerin azaltılması ve hatta kaybolmasını sağlamasıdır. Aynı zamanda lazer lipoliz, erkeklerde yağ fazlalığına bağlı meme büyümesinde  etkili lipoliz yöntemidir.

Lazer lipoliz; daha önceden liposuction ameliyatı olmuş, ancak düzgün yapılmayan çukurları ve dalgalanmaları olan hastaların tedavisinde de etkili yöntemdir. Lazer lipoliz ile yağ aldırma ameliyatı (lazer liposuction) güncel bir  uygulama olup yağ aldırma ameliyatının verimliliği de bu sayede artmıştır.

3d Lazer Lipoliz (Liposakşın) Hangi Bölgelere Uygulanır?

Lazer lipoliz ile yağ aldırma ameliyatı, bölgesel olarak yağ fazlalıklarının olduğu her bölgeye uygulanır. Ancak lazer lipoliz ile yağ aldırma ameliyatını iç bacaklara çok büyük miktarlarda uygulamaktan kaçınmak gerekir. İç bacaklarda bulunan lenf dolaşımını etkilememek için, bu bölgeye kontrollü ve daha az uygulanır.

Lazer lipoliz ile meme küçültme ameliyatı sonrası yan taraflarda kalan fazlalıklara da liposakşın ameliyatı uygulanabilir. Karın germe ameliyatı sonrası, üst karın bölgesi ve bel bölgesine de kontrollü lazer lipoliz ile yağ aldırma işlemi uygulanabilir.

Yağ Aldırma Ameliyatı (Lazer Lipoliz Ameliyatı) Sonrası Spora Ne Zaman Başlanır?

Yağ aldırma ameliyatından sonra spora başlama süreniz 3-4 hafta olup, ikinci haftadan sonra eğer zorlanmıyorsanız, pilates ve fitness yapmaya başlayabilirsiniz. Ama konforlu bir spor için, yağ aldırma ameliyatından sonra 3-4 hafta beklemekte fayda vardır.

Sağlığınız ve güzelliğiniz için doğru sayfadasınız. Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım.
Ayrıca aşağıdaki WhatsApp ikonuna tıklayarak benimle WhatsApp'tan direkt konuşma başlatabilirsiniz.
gorkem-caliskan-whatsapp0532 632 25 18

      Yazan : Op. Dr. Görkem Çalışkan
      Tarih : 23/11/2017
      Kategori : Vücut Estetiği