Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 15 Ortalama: 4.1]

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Karın germe ameliyatı, karın bölgesi yağları ve sarkıklıkları düzeltme ameliyatıdır. Aşırı kilo alıp verme veya tekrarlayan doğumlar karın bölgesindeki cildin sarkmasına ve sarkıklık oluşan alanda yağların birikmesine sebep olur. Spor yapılsa da karın bölgesinin sarkıklığı tam anlamıyla düzelmez. Bu sebeplerden dolayı karın bölgesi yağlardan ve sarkıklıklardan kurtulma amacıyla karın germe ameliyatı ihtiyacı doğar.

karın germe

Karın germe ameliyatı, aşırı kilo alıp verme sonucunda oluşan karın bölgesi ve vücut çatlaklarının da giderilmesini sağlar. Böylece hem karın bölgesi sarkıklıklarından, hem de karın bölgesi çatlaklarının (doğum sonrası çatlaklar, vs) tedavisi yapılmış olur.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Öncesi Değerlendirme

Her hasta karın gerdirme ameliyatına uygun aday değildir. Bu sebeple detaylı bir muayene ve gerçekçi bir yaklaşım gerekir. Muayenede karın bölgesi cildinin sarkıklığına ve daha önceden geçirilmiş karın bölgesi ameliyatı var mı yok mu incelenir.

Karın bölgesi çok fazla şişkin olan hastalar ideal karın germe hastası değildirler. Öncelikle kilo vermeleri istenir ki bu mümkün değilse pannikulektomi dediğimiz sadece yağ tabakası ve cilt alınarak en azından bir miktar rahatlatılma sağlanmaya çalışılır.

Karın gerdirme ameliyatı öncesi muayenede, karın bölgesi sarkıklıklarına bakıldıktan sonra karın bölgesinde vücut çatlakları var mı yok mu incelenir. Göbek deliği hizasının altında kalan tüm vücut çatlakları  yok edilebilir.

karın germe ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci ve Kalacak Olan İzler

Karın germe ameliyatı, ortalama 2-4 saat süren ve ameliyat sonrası sıkı bir korseyle uyandığınız ameliyattır. Ameliyat sonrası ilk 15 gün vücudunuzu çok fazla dik pozisyona getirmenizi istemeyiz. Ve duruma göre 2-3 gün hastanede kalma süreciniz mevcuttur.

Karın gerdirme ameliyatı sonrası taburculuk döneminde evde istirahat etmeniz gerekmektedir. Mevcut korsenizi 3-4 hafta mutlaka takmanız gerekmekte olup bu sürenin 3 aya uzatılması sizin lehinizedir.

Karın gerdirme ameliyatı sonrası leğen kemiklerinizin hizasından başlayan ve sezaryen izi hizasınca uzanan izleriniz olur. Bu izler zamanla bir miktar genişler ancak büyük kısmı iç çamaşırı sınırı içinde kalır ve rahatlıkla bikini giyebilirsiniz. Genetik olarak yara iyileşme bozukluğu olan hastalarda izler daha kötü iyileşebilir ancak çok sık gözlenen bir durum değildir.

Her Hastaya Aynı İşlem Uygulanıyor Mu?

Karın germe ameliyatının farklı teknik ve tipleri vardır ve karın bölgesi sarkıklıklarınızın durumuna göre miktarına göre yapılan ameliyatın tekniği değişir. Her karın germe ameliyatında izler leğen kemikleriniz hizasından başlamayabilir “mini karın germe” dediğimiz karın sarkıklıklarının orta bölgede lokalize olduğu hastalarda izler sadece çamaşır hizasındadır ve çok uzun değildir.

Karın germe ameliyatı ile bazı hastalarda liposuction ameliyatını da kombine edebiliyoruz. Bazı hasta gruplarında özellikle morbid obezite cerrahisi sonrası sırt bölgesine kadar uzanan sarkıklıklar olabilir. Bu durumlarda izler sırt bölgesine kadar uzayabilir.

Kimler Karın Germe Ameliyatı Olabilir ve Kalıcı Bir Yöntem Mi?

Karın germe ameliyatının yaştan ziyade muayene bulguları ile bağlantısı vardır. Karın bölgesinde sarkıklıkları olan, karın bölgesi fazla yağları olan, doğum sonrası çatlakları olan her hasta muayene sonrasında eğer uygun ise karın germe ameliyatı olabilir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Var Mı?

Karın germe ameliyatı diğer ameliyatlarımıza göre hasta için biraz daha zahmetli ameliyatlardır. Ameliyat sonrası kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkları olan hastaların dikkatli olması ve kan sulandırıcı özel iğneler veya haplar kullanması gerekebilir.

Karın germe ameliyatı sonrası çok nadir de olsa dikiş hatlarında açılma, enfeksiyon ve kanama olabilir. Bu durumların hepsinin tedavisi olmakla beraber hastanede kalım sürecini arttıran durumlardır.

Sağlığınız ve güzelliğiniz için doğru sayfadasınız. Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım.
Ayrıca aşağıdaki WhatsApp ikonuna tıklayarak benimle WhatsApp'tan direkt konuşma başlatabilirsiniz.
gorkem-caliskan-whatsapp0532 632 25 18

      Yazan : Op. Dr. Görkem Çalışkan
      Tarih : 23/11/2017
      Kategori : Vücut Estetiği