Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 66 Ortalama: 3.4]

Meme Küçültme | Göğüs Küçültme

Meme küçültme ameliyatı (göğüs küçültme), göğüslerinizin vücut hatlarınızdan daha büyük olması durumunda yapılır. Göğüslerin büyük olmasının sebepleri arasında hormonal rahatsızlıklar; aşırı kilo alma; hamilelik ve genetik faktörler sayılabilir.

meme küçültme

Meme küçültme ameliyatı (göğüs küçültme ameliyatı) olmak isteyen bayanlarda olan genel rahatsızlıklar kabaca şunlardır;

– Büyük ve iri göğüslerin sebep olduğu omuz bölgesinde sütyen askı izleri

– Büyük ve iri göğüslerin sarkması sebebiyle boyun ve bel ağrısı , bu problem göğüs küçültme ameliyatının  önemli sebeplerinden biridir.

– Göğüs altlarında terlemeye bağlı dermatoz ve cilt hassasiyeti

Vücut hatlarınıza göre orantısız şekilde büyük olan göğüsler, sırt ve boyun ağrılarına sebep olabilir ve postur bozukluğu dediğimiz kambur duruşa sebep olur. Aynı zamanda sütyen askılarının omuzlarınızda ciddi izler bırakmasına ve meme altınızda dermatoz dediğimiz cilt rahatsızlıklarına sebep olabilir.  Tüm bu sorunlara bakıldığında aslında meme küçültme ameliyatı (göğüs küçültme ameliyatı) sadece estetik amaçlı değil, aynı zamanda sağlık içinde gerekli olabilen bir ameliyattır. 18 yaşından büyük, adetleri düzene girmiş herkes göğüs küçültme ameliyatı olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Bir Süreçtir?

Göğüs küçültme estetiği öncesinde bir plastik cerrahi uzmanı tarafından detaylı muayene edilirsiniz ve gerekli ölçümler alındıktan sonra, vücut hatlarınıza uygun şekilde küçültme oranı hesaplanır.

Gerekli çizimler tamamlandıktan sonra, uygun teknikle yaklaşık 2-3 saat süren bir ameliyata başlanır. Göğüs küçültme ameliyatından sonra, her iki göğsünüzün yan tarafında diren adını verdiğimiz, içerde kalan kan, serum, vs dışarı alabilmek için ince hortumlar bırakılır. Bu drenler 24-48 saatte çekilir ve sonra hastaneden taburcu edilirsiniz. Taburcu olurken ilk pansumanınız yapılır ve sporcu sütyeni adı verdiğimiz özel toparlayıcı sütyeniniz takılır ve bu sütyeni duruma göre 1-3 ay kullanırsınız.

göğüs küçültme

Göğüs Küçültme Ameliyatı İyileşme Süreci

Göğüs küçültme ameliyatından sonra çok ciddi ağrılarınız olmuyor, ağrı kesici ve antibiyotik kullanımına 1 hafta devam ediyorsunuz. Normal hayatınıza dönüş süreci 48-72 saat şeklinde değişmekte olup, iş yapmanıza veya hareket etmenize engel bir durum yoktur.

Meme küçültme estetiği (göğüs küçültme estetiği) sonrasında ilk 10 gün ödem ve dikiş yerlerinin belirginliği göze çarpar. Göğüs küçültme, ameliyatın  süresine ve oluşturulan izlerin miktarına göre oldukça toparlanması kolay bir ameliyattır. Meme küçültme estetiği (göğüs küçültme estetiği) 10 günden sonra şeklin oturmaya başlaması ile süreç devam eder.. Bu süreç göğüs estetiğinde (meme estetiği) 3-6 ay devam eder ve 6 ay sonra meme küçültme ameliyatının (göğüs küçültme ameliyatı) nihai sonuçları ortaya çıkmaya başlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyatında (göğüs küçültme ameliyatı) her hastaya göre kullanılan farklı teknikler vardır ve bunlardan en sık uygulananları ‘vertikal skar ‘ ve ‘ters T skar ‘ ameliyat teknikleridir.

Ters T, göğüs küçültme ameliyatı sonrası, meme etrafınızda ve meme altınıza uzanan T şeklinde iziniz kalmakta olup, meme başındaki izler belli olmamakla beraber, zaman geçtikçe diğer izleriniz de cilt rengine dönüyor, ancak izler tamamen yok olan izler değiller.

Vertikal skar göğüs küçültme ameliyatında sadece meme başı ve meme başından altta uzanan daha kısa bir iz kalır ve bu izler ters T ye göre nispeten daha az belli olan izlerdir. Ancak bu teknik her hastaya uygulanabilen bir teknik olmayıp muayene sırasında karar verilmektedir.

İzmirde meme küçültme ameliyatı (göğüs küçültme ameliyatı) yapan birçok meslektaşım, bu her iki tekniği de uygulayabilmektedir. Göğüs küçültme ameliyatında (meme küçültme ameliyatı) en önemli süreç, hangi tekniğin uygulanacağına karar verme sürecidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Emzirmeyi Etkiler Mi?

Meme küçültme (göğüs küçültme) sırasında, küçültülen dokuda süt kanallarının bir kısmı da olduğu için emzirme sırasında %20 oranında sütün az gelmesi gerçekleşebilir. Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme bir miktar etkilenebilir, ancak bu hastadan hastaya ve göğüslerinizin yapısına göre değişir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Küçülme Elde Edilir?

Meme küçültme sonrası hastanın vücut ölçülerine ve omuz mesafesinin genişliğine göre istediği oranda küçültülebilir. Bazı hastalar büyük göğüslerden çok sıkıldıkları için genelde muayeneye geldiklerinde ‘göğüslerimi mümkün olduğunca küçük istiyorum’ şeklinde serzenişte bulunurlar. Ve biz çoğu erkekler bu durumun ne kadar rahatsız edici olduğunu bilmediğimiz için, bunun önemini kavrayamasak da, meme küçültme isteyen bayanların bu serzenişi son derece haklı bir serzeniştir. Ancak göğüs estetiği özgüveni arttıran bir durum olduğu için, hastalarıma genelde meme estetiği için gerekli göğüs küçültmeyi vücut hatlarına uygun şekilde yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü göğüs küçültme sonrası, eğer çok küçük olmasını istediyseniz, bir süre sonra aynaya baktığınızda mevcut durum çok hoşunuza gitmeyebilir ve bu seferde biraz daha büyük olmasını isteyebilirsiniz. Bu sebeple meme küçültme ameliyatına karar verdiyseniz, size tavsiyem meme küçültme miktarını doktorunuza bırakın.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Göğüs küçültme ameliyatında komplikasyon riski çok düşük olmakla beraber, olabilecek bazı durumlar şunlardır:

Meme başı nekrozu dediğimiz meme başının siyahlaşarak bozulması: bu durum genelde pıhtılaşma bozukluğu olanlar ve çok fazla sigara tüketenler ile şeker hastalarında görülür.

– Hematom, seroma: ameliyat sahasında kanama devam ederse meme derisinde kızarıklık ve ağrı ile kendini belli eder. Ancak dren dediğimiz hortumlar olduğu için bu kanamalar dışarı alınmakta ve bu komplikasyon da çok nadir görülmektedir.

– Enfeksiyon: ameliyat sonrasında ve sırasında antibiyotik kullanımına devam ettiğiniz için bu durumda çok nadir görülmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Göğüslerim Tekrar Büyür Mü?

Hayır, göğüs küçültme estetiği sonrasında tekrar büyümezler. Ancak aşırı kilo alırsanız veya yakın zamanda hamile kalırsanız göğüslerde sarkıklık olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Meme Kanseri Riskini Arttırır Mı?

Hayır, göğüs küçültme ameliyatının meme kanseri riskini arttırdığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Aksine büyük göğüsler, meme kanseri için sayılan risk faktörleri arasındadır. Bu sebeple göğüs küçültme ameliyatının meme kanseri riskini azalttığı söylenebilir. Ancak bu durum kesinlikle bir koruma yöntemi olmayıp herhangi bir bilimsel veri de yoktur. 35 yaşından sonra tüm bayanların düzenli olarak mamografive meme muayenesi yaptırması gerekmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyat fiyatları (göğüs küçültme ameliyat fiyatları), hastayı görmeden ve muayene etmeden vermek doğru değildir. Meme küçültme fiyatı yapılacak ameliyata ve tekniğe göre değişmektedir.

Sağlığınız ve güzelliğiniz için doğru sayfadasınız. Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım.
Ayrıca aşağıdaki WhatsApp ikonuna tıklayarak benimle WhatsApp'tan direkt konuşma başlatabilirsiniz.
gorkem-caliskan-whatsapp0532 632 25 18

      Yazan : Op. Dr. Görkem Çalışkan
      Tarih : 23/11/2017
      Kategori : Meme Estetiği