Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 111 Ortalama: 4.1]

Meme Büyütme | Göğüs Büyütme

Meme büyütme ameliyatı için  önemli sebeplerden biri, göğüslerin vücudunuza göre çok küçük olması veya sizin istediğiniz ölçülerde olmamasıdır. Bazı genetik hastalıklar sonucu da veya meme kanseri sonrası göğüsleri alınmış kişilerde de sağlık sebebiyle göğüs büyütme ameliyatı yapılabilir.

meme büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı Süreci Ne Şekildedir?

Meme büyütme ameliyatı (göğüs büyütme ameliyatı) ortalama 1 saat olup, ameliyat öncesinde muayene edilirsiniz. Gerekli ölçümler sonrası sizin de isteğiniz doğrultusunda vücut yapınıza en uygun meme protezi (göğüs silikonu) seçilir, göğüs büyütme ameliyatı gerçekleştirilir. Meme estetiği (göğüs estetiği) her ne kadar göreceli bir kavram olsa da yine de uyulması gereken bazı kurallar vardır. Yani meme estetiği sürecinde, muayene sonrası göğüs çapınızın elverdiği ölçülerde meme protezi (göğüs silikonu) konulabilir. Siz çok daha büyük olmasını isteyebilirsiniz fakat meme estetiğinde bu ölçümlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Meme büyütme ameliyatından (göğüs büyütme ameliyatı) çıktığınızda pansuman ve üzerinde sargı beziniz olur. Bir miktar ağrı hissedebilirsiniz. Ancak ağrı kesici ile bu ağrılar minimuma iner. Hastaneden taburculuk süreniz 24 saat olup ortalama 48-72 saatte normal hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz. Meme protezinin (silikon protez) yerleştirildiği plana göre ağrıların şiddeti artabilir veya azalabilir. Ama meme estetiği ameliyatı hangi teknikle yapılırsa yapılsın, ilk günlerdeki ağrılar ağrı kesici ilaçlarla rahatlıkla azaltılmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı ve Meme Kanseri İlişkisi

Meme büyütme ameliyatı (göğüs büyütme ameliyatı) meme kanseri riskini arttırmaz. Ancak konulan protez ileride oluşabilecek kanser dokusunun tetkiklerde görünmesini erteleyebilir. Yani maskeleyebilir ve geç tanı konmasına sebep olabilir. Bu riski minimuma indirmek için , her risk grubundaki hastamdan ameliyat öncesi meme MR ve mamografi istiyorum ve aynı şekilde meme protezi yerleştirildikten 1-3 ay sonra da MR ve mamografi istiyorum. Böylece ileride yaptırdığınız rutin kontrollerde, ameliyat öncesi ve sonrası tetkiklerinizle karşılaştırma yapılarak, eğer kanser oluşumu varsa erken tanı şansını arttırıyor ve maskelenmeyi veya herhangi bir karışıklık olmasını engellemiş oluyor.

meme büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Meme protezini koltuk altından, meme ucu etrafından, meme çizgisi altından veya karın germe sırasında karın bölgesinden koyabiliyoruz. Bu sayılan teknikler her hastada farklı uygulanmakla beraber en çok tercih edilen yöntemler, meme ucu etrafı veya meme altından meme protezinin yerleştirilmesidir. Her iki teknikte de izler çok az kalmakla beraber yıllar geçtikçe belirginliği daha da azalır.

Meme Büyütme Ameliyatını Kas Altına Mı Yoksa Yağ Dokusunun Altına Koyarak Mı Yapıyorsunuz?

Meme büyütme ameliyatı (göğüs büyütme ameliyatı) meme protezinin yerleşim yeri kasın altı, meme dokunuzun altı veya dual plan denilen alana olabilir.

Silikon Protezin hangi alana yerleştirileceği muayene sırasında genel de belli olmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı İle Göğüsler Ne Kadar Büyütülebilir?

Meme büyütme ameliyatı (göğüs büyütme ameliyatı) ile göğüsleriniz, omuz ölçüleri ve boyunuza orantılı olarak göğüs çapınızın elverdiği ölçüde büyütülebilir. Göğüs estetiği (meme estetiği) göreceli bir kavram olduğu için, sizin büyük olacağını düşündüğünüz protez ölçüsü, bir başka hasta için küçük olabilir. Bu sebeple en doğru kararı doktorunuzla karşılıklı konuşarak verebilirsiniz.

Damla Protez Mi Yuvarlak Protez Mi Tercih Ediyorsunuz ve Hangisi Daha İyi?

Meme estetiği daha önce de belirttiğim gibi, göreceli bir kavram olsa da, bazı kurallar çerçevesinde yapılırsa ancak doğal bir görünüm oluşturulur. Damla protez denilen silikon, anatomik protez olup, meme şekline benzeyen protezdir ancak; bunun seçimi de yine memenizde ki hacim yetersizliğinin durumu ve memenizin şekline göre belirlenir. Meme estetiği her iki protez tipi de doğru hastaya doğru şekilde seçildiğinde güzel sonuçlar doğurur.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Hamile Kalmanın Riski Var Mıdır?

Meme büyütme ameliyatı (göğüs büyütme ameliyatı) sonrası hamile kalırsanız, emzirme dönemiyle beraber memenizde deformasyon ve sarkmalar oluşabilir. Bu sebeple yakın zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız, bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemenizde fayda var. Ancak konulan meme protezinden uzun süre sonra hamile kalacak ve bu dönemde çok aşırı kilo alıp vermeniz olmaz ise, herhangi bir sıkıntınız olmaz. Aynı zamanda konulan meme protezi süt kanallarına herhangi bir zarar vermediği için emzirmeniz de etkilenmez.

Meme Büyütme Ameliyatı Olası Komplikasyonları

Meme büyütme ameliyatı (göğüs büyütme ameliyatı) sonrası en sık karşılaşılan durum, ara ara iğne batar tarzı ağrıların oluşmasıdır. Ancak bu zamanla azalarak kaybolur.

Meme protezinin yerinden kaydığı veya kapsül reaksiyonu dediğimiz çekintilere sebep olabildiği durumlar da olabilmektedir. Böyle durumlarda meme protezi çıkartılır ve yeniden protez yerleştirilir. Veya kapsül dediğimiz vücudunuzun genetik olarak proteze verdiği reaksiyon dokuları temizlenir.

Bu komplikasyonlar çok sık olmamakla beraber tedavisi olan komplikasyonlardır.

Sağlığınız ve güzelliğiniz için doğru sayfadasınız. Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım.
Ayrıca aşağıdaki WhatsApp ikonuna tıklayarak benimle WhatsApp'tan direkt konuşma başlatabilirsiniz.
gorkem-caliskan-whatsapp0532 632 25 18

      Yazan : Op. Dr. Görkem Çalışkan
      Tarih : 23/11/2017
      Kategori : Meme Estetiği