Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 29 Ortalama: 3.6]

Jinekomasti | Erkek Meme Büyümesi

Jinekomasti (erkek meme büyümesi)  hormonsal sebeplerle veya kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak erkeklerde kadın tipi meme büyümesi demektir. Aynı zamanda bazı genetik hastalıklara bağlı olarak da oluşabilir. Erkek meme büyümesi aşırı kilo alımına bağlı olarak oluşsa da, bu aşırı yağlanmaya bağlı erkek meme büyümesi tam anlamıyla jinekomasti sayılmaz. Ancak tedavi yöntemleri aynıdır.

jinekomasti tedavisi

Ergenlik çağında kadın tipi meme şikâyetiyle gelen hastalar için genel de ilk olarak takip önerilir. Çünkü ergenlik dönemi sona erdiğinde erkekte meme büyümesi sonlanabilir. Genetik hastalıklar veya hormonal sebepler var ise, öncelikle bu sebeplerin tedavisi planlanır ve sonrasında cerrahi işlem uygulanır.

Erkek meme büyümesi şikâyeti ile gelen bir hasta detaylı muayene edilir ve genelde meme ultrasonu istenir. Muayene ve ultrason sonucuna göre yapılacak ameliyatın yöntemi belirlenir.

Ameliyat temel olarak iki şekilde yapılır;

1- Liposuction

2- Fazla dokunun çıkartılması (eksizyon)

Her iki temel içinde tanımlanmış farklı teknikler vardır ve muayene sonucunda size en uygun yöntem belirlenir. Bu iki yöntem beraber de kullanılabilir.

jinekomasti tedavisi

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

Erkekte meme büyümesi ameliyatı için liposuction yöntemi kullanıldığında Lazer Lipoliz veya Vaser Lipolizi  yapılabilir.. Bu iki yöntem fazla yağ dokusunu alırken, aynı zamanda ciltte gerginlik de oluşturur. Jinekomasti ameliyatında eksizyon yöntemi yapılacak ise, bunun için çok fazla teknik olup her hasta değerlendirildikten sonra meme başından veya meme kıvrımından mı kesi yapılacağı belirlenir. Eksizyon yöntemlerinde doğal olarak kesi yerlerinde izler kalmaktadır. Ancak 1 yıl sonra cilt rengine döner ve rahatsız etmez.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Erkek meme büyümesi ameliyatı, eksizyon yöntemi ile yapıldıysa hastanede 1 gün kalmanız gerekir. İçeride kalan serum ve kan gibi sıvıları toplayan drenleriniz olur. Bu drenler genelde 2. günde çekilir ve hastaneden taburcu edilirsiniz.

Erkek meme büyümesi ameliyatı sonrasında tüm göğsünüzü saracak şekilde atlet tipi ince korse takılır. Bu korseyi 20-30 gün hiç çıkarmamanız gerekir. Sonraki süreçte sıkı atletler veya dilerseniz korseyi 3. aya kadar takmaya devam edebilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Spor Yapabilir Miyim?

Jinekomasti tedavisi sonrası 4 hafta sonra çok zorlamamak kaydıyla spor yapabilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Kalıcı Bir Yöntem Mi?

Eğer erkek meme büyümesinin sebebi doğru saptandıysa, jinekomasti ameliyatı kalıcı bir yöntemdir. Örnek vermek gerekirse; kullandığınız ilaç kadın tipi meme görünümüne sebep olmuş ve bu sorgulanmamış ise, ameliyattan sonra da bu ilacı kullanmaya devam ettiğiniz sürece meme büyümeniz tekrarlar. Bu sebeple erkek meme büyümesinin sebebi iyice araştırılmalıdır.

Sağlığınız ve güzelliğiniz için doğru sayfadasınız. Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım.
Ayrıca aşağıdaki WhatsApp ikonuna tıklayarak benimle WhatsApp'tan direkt konuşma başlatabilirsiniz.
gorkem-caliskan-whatsapp0532 632 25 18

      Yazan : Op. Dr. Görkem Çalışkan
      Tarih : 23/11/2017
      Kategori : Meme Estetiği