Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Göğüs Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Göğüs estetiği ( meme estetiği) dünyada en çok uygulanan estetik ameliyatlardan bir tanesidir. Tekrarlayan doğumlar ve aşırı kilo alıp vermeler sonrasında göğüslerin deformasyonu , göğüs toparlama ( meme toparlama ) ameliyatları ile  eski formlarına kavuşturulabiliyor.

   Göğüs estetiği (meme estetiği ) kişiden kişeye farklılık göstermektedir. Kimi göğüs dokusunun az olmasından şikayetçi iken , kimi de göğüslerinin çok büyük olmasından ve bu sebeble oluşan boyun ve sırt ağrılarından şikayetçidir. Bu sebeple göğüs estetiği (meme estetiği ) ni kendi içinde kategorize edersek ;

 • Göğüs büyütme ameliyatı ( meme büyütme ameliyatı)
 • Göğüs dikleştirme ve küçültme ameliyatı
 • Göğüs dikleştirme ve büyütme ameliyatı

   Göğüs büyütme ameliyatı ortalama 45 dakika süren ve  1 (bir ) gün hastanede kalmanızı gerektiren bir ameliyattır. Göğüs büyütme ameliyatı  (meme büyütme ameliyatı)sonrasında ilk 3-4 gün ağrılarınız olur ancak ağrı kesici iğnelerle bu ağrı minimuma iner.

Göğüs büyütme ameliyatı ( meme büyütme ameliyatı ) 2 hafta geçtikten sonra tüm ağrılarınız kaybolur ve sosyal hayata tamamen dönebilirsiniz. Göğüs kaslarını çalıştıracak spor hareketlerine 6. hafta itibariyle başlayabilirsiniz.

Göğüs büyütme ameliyatında planlanan büyüklük kişiden kişiye değişir ve karar verirken vücut ölçüleri dikkate alınır. Göğüs büyütme ameliyat fiyatları için kliniğimizden muayene randevusu almanız yeterlidir.

Göğüs küçültme (meme küçültme ) ameliyatı aslında tam olarak estetik bir ameliyat olarak sınıflandırılamaz. Çünkü göğüs küçültme ameliyatı (meme küçültme ameliyatı)  aynı zamanda sağlık açısından da vücüt posturunu bozan sırt ve boyun ağrılarına sebep olan durumu düzeltmek için yapılır. Göğüs küçültme ameliyatından 1 ay sonra boyun ve bel ağrılarınız çok büyük oranda düzelir.

Göğüs küçültme ameliyatı (meme küçültme ameliyatı ) ile aynı zamanda göğüs toparlama işlemi de yani göğüs dikleştirme ameliyatı ( meme dikleştirme ameliyatı ) da yapılmış olur. Bu ameliyattan sonra ters T şeklinde veya bazı uygun hasta grubunda lolipop ya da anahtar deliği diye tabir ettiğimiz izler kalır.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra 1 gece hastanede kalırsınız ve ertesi gün taburcu olduktan 2-3 gün sonrasında da sosyal hayatınıza dönebilirsiniz . 4-6 hafta yara bakımından sonra iz azaltan kremlerle izlerin olgunlaşması sağlanır. Ancak izler hiçbir zaman tamamen kaybolmaz , göğüs küçültme ameliyatı sonrası kalacak izler kişiden kişiye değişir ama büyük oranda 18-24 aylık zaman diliminde cilt rengine döner ve zaman geçtikçe belirginliği giderek azalır.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI EMZİREBİLİRMİYİM ?

Göğüs küçültme ameliyatı ( meme küçültme ameliyatı ) ile göğüse şekil verilirken mevcut süt bezlerinin bir kısmı çıkartılır ancak süt kanallarına zarar verilmediği için emzirmeyi olumsuz etkilemesi beklenmez.

     Göğüs küçültme ameliyatı ile süt bezlerinin bir kısmı çıkarıldığı için gelen süt miktarı daha az olacaktır. Ancak daha önce doğum yapmadıysanız emzirme durumu bilinmediği için ameliyat sonrası sütünüzün gelmemesini bu ameliyata bağlamak çok doğru olmayacaktır . Çünkü süt salgılanması hormonal bir durumdur ve bazı kişilerde bu ameliyatı olmasalarda süt gelmeyebilir.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI KANSER RİSKİNİ ARTTIRIR MI ?

     Göğüs küçültme ameliyatı, göğüs kanseri riskini arttırmaz. Meme kanseri dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve 35 yaş üstü her bayanın yıllık rutin taramalarını yaptırması gerekir.

Meme kanserinin bir çok sebebi ve genetik özellikleri mevcuttur  ve risk faktörlerinden bir tanesi de göğüslerin büyük olmasıdır. Bu risk faktörü aslında görecelidir yani meme dokusu ne kadar fazla ise kanser dokusunun gelişme ihtimalinin o kadar fazla olacağı ön görülür. Ancak meme kanserinin çok fazla tipi olduğu için sadece büyük göğsü olanlar meme kanseri olacak diye bir kaide yoktur.

Bu göreceli risk faktörü göz önüne alındığında göğüs küçültme ameliyatı ile meme dokusu azaltıldığı için kanser gelieşebilecek doku da azaldığı için riski azalttığı söylenebilir ancak bu da kesin bir kaide veya korunma yöntemi değildir. Ve özellikle ailede kanser öyküsü olanlar yıllık genel cerrahi taramalarını ihmal etmemelidirler. Ve Sağlık Bakanlığı ‘ nın kanserle mücadele ve bilgilendirme ve tarama programlarını KETEM biriminden takip etmelidirler.

Sağlığınız ve güzelliğiniz için doğru sayfadasınız. Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım.
Ayrıca aşağıdaki WhatsApp ikonuna tıklayarak benimle WhatsApp'tan direkt konuşma başlatabilirsiniz.
gorkem-caliskan-whatsapp0532 632 25 18

   Yazan : Op. Dr. Görkem Çalışkan
   Tarih : 20/12/2018
   Kategori : Blog