Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 22 Ortalama: 3.5]

Kırışıklık Tedavisi ve Uygulamaları

Kırışıklık tedavisi enjeksiyonları düzenli aralıklarla yapıldıkça etki süresinin arttığı klinik olarak gösterilmiştir. Kırışlık tedavisi enjeksiyonları ABD de en sık uygulanan kozmetik prosedürdür. İnsanlar üzerinde ilk kullanımı şaşılık tedavisi ve blefarospazm alanında 1980 yılında Dr Alan Scott tarafından olmuştur. Kırışıklık tedavisi için kullanımı ile ilgili ilk çalışmalar 1992 de Carruthers et all tarafından yayınlanmıştır. İlk uyguladıkları bölge kaş arası olmuştur.

kırışıklık tedavisi

Kırışıklık Tedavisi Etki Mekanizması

Toksin 1295 aminoasitten oluşan 97 kDa(ağır zincir) ve 52 kDa(hafif zincir) lık iki adet disulfid bağları ile bağlı zincirden oluşmuştur.

Ağır zincir, sinir hücrelerinin zarına bağlanarak hafif zincirin hücre sıvısı içine geçmesine olanak tanır ve hafif zincir de SNAP-25 denilen proteini bağlayarak asetilkolin veziküllerinin hücre içine taşınmasını engeller. Sonuç olarak sinaptik aralığa nörotransmitter salınımı gerçekleşmez ve presinaptiknöral blok meydana gelir.

Kırışıklık tedavisi; direkt olarak enjekte edilen deriyi etkilemez deride kırışıklığa sebep olan kasın kasılmasını engeller ve etkisini göstermeye başlar.

Klinik olarak kırışıklık tedavisi sonrası 2.gün etki etmeye başlar ve 2-4. Haftalarda maksimum etkiye ulaşarak etkisini gösterir. Kırışıklık tedavisinin faydalı etkileri ortalama 3-6 ay sürer ve bu süre kişiden kişiye değişir.  Kırışıklık tedavisinin tüm etkilerinin tamamen kaybolması çok daha uzun sürer ancak bu etkiler gözle görülen etkiler olmayıp klinik deneylerle gösterilmiş etkilerdir.

Kırışıklık tedavisi düzenli aralıklarla yapıldıkça etki süresinin arttığı klinik olarak gösterilmiştir.

Kırışıklık tedavisi kasları tam anlamıyla felç etmez ancak kuvvet kaybına sebep olur ve bu kuvvet kaybı da istenen kozmetik sonuç için yeterlidir.

Kırışıklık tedavisinin kullanılabildiği durumlar özetle;

Yüz kırışıklık tedavisi (yüz ve dudak üstü)
El ve koltuk altı terleme tedavisi (etki süresi, düzgün yapıldığında 12-14 ay arasında değişir)
Migren tedavisi (düzgün yapıldığında etki süresi 10-14 ay arasında değişir)
Boyun bölgesi kırışıklık ve bant tedavisi
Anal fissür (cerrahi tedaviye yakın sonuçları olduğu üzerinde çalışmalar mevcuttur)

kırışıklık tedavisi

Kırışıklık Tedavisi Teknik ve Tıbbi Bilgiler

Tecrübeli bir kırışıklık tedavisi enjektörü ile teknisyen (işle alakası olmayan kişiler, hemşire, estetisyen, vs) arasındaki fark yüzün fonksiyonel anatomisi kavramında biter. Her hastanın yüz yapısı ve anatomisi farklı olup her hastaya uygulanan doz da bu anatomiye ve diğer birçok dinamiğe göre değişmektedir.

Bu sebeple kırışıklık tedavisi yaptırırken uygulayıcının plastik cerrahi uzmanı veya dermatoloji uzmanı olmasına dikkat ediniz.

Kırışıklık tedavisinin etkileri tamamen geçicidir çünkü etki mekanizmasındaki sinir hücre bloğu zamanla normale döner. Kırışıklık tedavisinin etkileri kişiden kişiye değişir ve ortalama 3-6 aydır.

Kırışıklık tedavisi düzenli aralıklarla ve hak ettiği dozlarda yapıldığında, sumasyon etkisi göstererek her seferinde çok daha iyi bir görüntü ve iyileşme sağlar. Ticari kaygılarla çok düşük ücretlere (çoğu zaman kırışıklık tedavisinin şişe maliyetinden de düşük rakamlar) yapılan kırışıklık tedavisiden fayda beklenilmesi doğru olmayıp hastalar için para ve zaman kaybıdır.

Düşünüldüğünde, kırışıklık tedavisini yılda 2 defa hakkıyla yaptırmak ile, çok düşük ücretlere ne kadar doz yapıldığı bilinmeden yılda 4-5 defa yaptırma ihtiyacı hissetmek arasında sadece zaman ve maddi kayıp değil, aynı zamanda kırışıklık tedavisinin yüzdeki kırışıkları tedavi edici özelliğinin de yok edilmesi, biz plastik cerrahlar için oldukça kaygı vericidir.

Kırışıklık Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Kırışıklık tedavisi yüz bölgesinin hemen hemen her yerine uygulanabilir. Benim en sık uyguladığım yerler dudak üstü, alın, kaz ayakları ve kaş ortasıdır. Israrla uygulamaktan kaçındığım ve hastalarım çok ısrar etse de yapmadığım bölgeler ise alt göz kapağı bölgesinde bulunan kırışıklıklar ve üst göz kapağı üzerinde veya yakınında bulunan kırışıklıklardır.

Kırışıklık tedavisini alın bölgesine uygularken birçok teknik vardır ve her doktor farklı şekilde uygulayabilir. Alın bölgesinde hastalarıma anlattığım şey ve benim de olmasını sevdiğim şey ‘kaşlarını kaldırabileceksin ama kırışıklığın oluşmayacak’ ifadesidir. Bu doğal bir kırışıklık tedavisinin en büyük işaretlerinden biridir ve birçok kişi kırışıklık tedavisi yaptırdığınızı anlayamaz.

Kaz ayakları kırışıklık tedavisi uygulamasında çok dikkatli olmak gerekir ve %1-2 hastada üst göz kapağında düşüklük oluşabilir. Bunun sebebi üst göz kapağını yukarı kaldıran kas ile kaz ayaklarını oluşturan kasın çok yakın yerleşimi olması ve anatomik olarak bazı kişilerde bu kasların daha ince olmasıdır. Kırışıklık tedavisi yapıldığı noktadan komsu noktalara da yayıldığından bu etki oluşabilir. Üst göz kapağı düşüklüğü tamamen geçici olup 4-6. Haftalarda normale döner ve rahatsızlığı azaltmak amacıyla kullanılan bazı göz damlaları da mevcuttur. .

Kırışıklık tedavisinin uygulandığı diğer bölge kaş arası bölgesidir ve birçoğumuzun da en büyük problemi bu bölgededir. Kaş arasının kırışıklarının inatçı olmasının sebeplerinden biri, kaş arası kırışıklığına sebep olan birden fazla kasın olmasıdır. Kaş arası kırışıkları, kırışıklık tedavisi uygulaması ile düzelirler. Ancak normal duruşta mevcut olan kırışık ve derinlik var ise bunun için ek yöntemler de kullanılmalıdır (dolgu, yağ enjeksiyonu, vs). Eğer hasta ek yöntemler istemiyorsa, kaş arası pasif kırışıklıkları 3-4 ayda bir düzenli kırışıklık tedavisi uygulaması ile kademeli olarak azalırlar ve yine kişiden kişiye tekrar sayısı değişmekle birlikte 6-8. tekrar da ilk haline göre çok daha iyi pozisyonda olurlar.

Kaş arası kırışıklıkları birçok kasın kasılması sonucu oluştuğu için aslında en çok özenin ve dikkatin gösterilmesi gereken yer olduğunu düşünüyorum. Tecrübe sahibi olmuş bir uzman hasta kaşları çatarken hangi kasların kasıldığını ve kırışıklığa sebep olduğunu analiz eder ve o bölgelere yönelik uygulama yapar ve doğal olarak çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkar.

Bir diğer kırışıklık tedavisi uygulama alanımız dudak üstü kırışıklıklarıdırDudak üstü kırışıklıklarını tamamen yok etmeye çalışmak ve bunu sadece kırışıklık tedavisiyle yapmak bana göre büyük bir yanlış olup, hasta için de yaklaşık 2 ay sürecek bir eziyet anlamına gelir. Çünkü dudak çevresine fazla doz kırışıklık tedavisi yapıldığında, dudağın kasılması azalır ve özellikle sıvı şeyler içilirken üst dudakta ki kasılmanın yetersizliği sebebiyle oldukça rahatsız edici bir durum ortaya çıkar. Diğer can sıkıcı durum ise dudakta oluşan asimetridir ve bu oluştuğu zaman kırışıklık tedavisinin etkisi kaybolana kadar ne yazık ki asimetri devam eder. Bu sebeple dudak üstü kırışıklıklarını tedavi etmeye çalışırken sadece kırışıklık tedavisi uygulamıyorum, aynı zamanda dolgu yöntemini de kullanarak ve kırışıklık tedavisini düşük dozlarda kullanarak %50-80 arası düzelme sağlıyorum.

Alın Bölgesi Kırışıklık Tedavisi Uygulaması ve Kırışıklık Tedavisi İle Kaş Kaldırılması

Alın bölgesinde iki adet kaşları yukarı kaldırmaya yardımcı frontalis adı verilen kas vardır. Ve bu kaslara kırışıklık tedavisi enjeksiyonları, alın bölgesi kırışıklarını azaltmak ve kaşları yukarı kaldırmak amacıyla yapılabilir. Kırışıklık tedavisi ile kaş kaldırma işlemi, 6 mm ye kadar güvenle yapılabilir. Basitçe anlatmak gerekirse kaşları kaldırmak için kaşları alçaltan kaslara enjeksiyon yapılır. Alın bölgesinin orta kısmına çok fazla kırışıklık tedavisi uygulamak, “Mr. Spock görünümlü” kaş yapısına sebep olur ve aynı zamanda kaş üstünde kırışıklık artışına sebep olur.

Kırışıklık tedavisi ile kaş kaldırma işlemini maksimuma ulaştırmak için kaş kaldırmadan sorumlu olmayan alın kası bölümlerine (yani kaşların dış bölgelerine) enjeksiyon yapılarak, kaşı kaldıran bölümlerin daha çok yukarı çekerek kaşların kalkması sağlanır. Ancak aynı anda alın bölgesi kırışıklıklarının da düzeltilmesini istiyorsak, o zaman kaşlar istenildiği ölçüde kalkmaz. Çünkü alın kırışıklarını yok etmek için kaşların üstündeki alanlara enjeksiyonlar yapılır. Kaşların dış kısımlarını kaldırabilmek için dikkatli bir muayene şarttır. Bunun için doktorunuz sizden tekrarlayan seferler gülmenizi ister ve bu arada kaşın uç kısımlarının kaldırılıp kaldırılamayacağına karar verir. Kaşları kaldırmak için belli sabit noktalar olmayıp, her hastanın anatomisine göre bu noktalar farklılık gösterir. Bu sebeple uygulama öncesi etkili bir muayene esastır.

Yüz kırışıklıkları tedavisinde alın bölgesi en çok göze çarpan bölge olduğu için, etkili bir kırışıklık tedavisi daha genç görünmenizi sağlayacaktır.

Kaş Arası (Glabella) Kırışıklık Tedavisi Uygulaması

Kaş arasında kırışıklığa sebep olan kaslar uzman tarafından belirlendikten sonra, kırışıklığın tipine göre uygulama yapılır. Bazı hastalar kaşları çattığında dikey kırışıklıklar oluşurken, bazı hastalarda yatay kırışıklar oluşur ve bu kırışıklık tipine göre de kırışıklık tedavisi enjeksiyon noktaları farklılık gösterir. Bu sebeple kırışıklık tedavisi kolay bir uygulama gibi görünse de, temeli ve anatomisini bilmek hastaya maksimum sonuç için mutlaka gereklidir. Temel olarak kırışıklık tedavisi kullanımı özellikle kaş arası için önemlidir.

Kaz Ayakları ve Göz Çevresi Kırışıklık Tedavisi Uygulamaları

Kaz ayakları gözün dış kısmında bulunan orbicularis oculi kasının kasılmaları sonucunda oluşur ve bu kas, göz küresi boyunca yuvarlak bir kastır. Bu kasın belli bölümlerine kırışıklık tedavisi uygulamak farklı etkilere yol açar.

Göz çevresi kırışıklıkları için dış kısma 3-4 noktaya uygulama yapılırken, gözaltındaki kırışıklar için her hastaya kırışıklık tedavisi uygulanmaz. Alt göz kapağı bölgesine kontrolsüz kırışıklık tedavisi uygulamak, çift görme, bulanık görme ve alt göz kapağında çekintilere sebep olabilir. Bu sebeple her hasta ayrıntılı muayene edildikten sonra, alt göz kapağına kırışıklık tedavisi yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Kaz ayakları kırışıklık tedavisi uygulamasından sonra kaşların uç kısımları kalkar. Bir çok hastanın istediği şey de budur. Ancak daha önce kaş kaldırma kısmında da anlatıldığı gibi bazı hastalarda bu kas, kaşın uç kısmını kaldıran kas değildir. Bu sebeple kaşın uç kısmı bazı hastalarda kalkmayabilir.

Aynı şekilde kaz ayaklarına kırışıklık tedavisi uygulandığında, alt göz kapağı bölümünde kırışıklıkların arttığı hissedilir, bu bir algı yanılsama değil, gerçektir. Sebebi ise; yan taraftaki göz kaslarının zayıflatıldığı halde, alt göz kapağı kaslarının zayıflamamış olmasıdır ve bu görüntüyü engellemek için bir miktar ve tamamen deneyime bağlı olarak alt göz kapağına uygulama yapılır. Fazla yapıldığında çift görme, bulanık görme vs. gibi şikayetler oluşabilir. Bu sebeple uygulama öncesinde bu konuyla ilgili hastalar mutlaka bilgilendirilmelidir.

Kırışıklık Tedavisinin Hazırlanışı

Kırışıklık tedavisinde kullanılan madde çabuk bozulan ancak oldukça güçlü bir toksindir. Kurutulup dondurulmuş kristal kompleks halinde saklanmaktadır. Üretim işlemi sırasında toksin –5 oC veya daha düşük ısılarda hemen dondurulur.

Enjeksiyondan hemen önce toksin sulandırılır. Mevcut deneyimlerden 2,5 U/ml seklindeki sulandırma en uygunudur. Sulandırılarak hazırlanmış ancak kullanılmamış toksinin dondurularak saklanması kimi uygulayıcılar tarafından önerilmektedir. Ancak toksinin içerdiği koruyucu maddeler, temizlikte kullanılan alkol, sulandırmanın hızlı ve türbülanslı yapılması gibi etkenler bile molekülü denatüre etmeye yetebilir. Toksin hazırlandıktan sonra olabildiğince çabuk kullanılmalıdır. Sulandırıldıktan sonraki 4 saatte kullanılması önerilse de birçok kullanıcı dondurarak 30 günde bile kullanmaktadır(18). Ancak özellikle sulandırıldıktan 48 saat sonra etkisi azalmaktadır. Yine de toksini saklanmanın en iyi yolu dondurarak saklamaktır. İlk uygulayıcı ve araştırıcılar her bir alana 10-20 U’nin yeteceğini ifade etmelerine rağmen uygulanan yere göre 2,5 U bile etkili olabilmektedir. İşlemi düşük doz ve küçük hacimde yapmak yan etkileri azaltmaktadır. 2,5 U / 0,1 ml ‘den düşük dozlar bile etkili olabilmektedir. Ancak, kası zayıflatma etkisi daha kısa süreli olur. Geniş ve hipertrofik kaslı hastalara daha yüksek dozlar gerekebilir. İlaç 1 ml’lik enjektörde ve 18 G iğneler ile hazırlanmalı, 30 G iğne ile de uygulanmalıdır.

Kırışıklık tedavisinin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Sağlık Bakanlığı ruhsatı olan iki ticari tipi mevcuttur. İkisi de kozmetik amaçlı rahatlıkla kullanılabilir. Ancak hazırlanışları farklı, içerdikleri ünite ve etki miktarı farklıdır. Bu sebeple bu işte deneyimli kişilere bu uygulamaları yaptırmanızda fayda var.

Kırışıklık tedavisi marka olan ticari şişe 100 ünitelik şişedir. Ve bir şişe yüz bölgesi kırışıkları (alın, kaş arası ve kazayağı) için kullanıldığında, ortalama 46-50 ünitesi bir hastaya yeterlidir. Yani bir şişe kırışıklık tedavisi markadan sadece 2 kişi için yeterli doz mevcuttur.

Ancak ne yazık ki; gereğinden fazla sulandırılıp 2 den çok daha fazla kişiye kırışıklık tedavisi uygulayan ve normalde olması gerekenden çok daha ucuza kırışıklık tedavisi uygulayan birçok yer mevcuttur. Bu durumda kırışıklık tedavisinin etkisi 3 aydan çok daha kısa sürer veya hiç etki etmez.

Çok nadir de olsa bazı hastalarda kırışıklık tedavisine karşı vücut antikor üretebilir ve bu sebeple normal dozda da yapılsa kırışıklık tedavisi istenildiği gibi etki oluşturmaz. Böyle hastalar ile karşılaştığımda, önceki/sonraki fotoğraflara beraber bakıp değerlendirdikten sonra kırışıklık tedavisi dışında kullanılabilecek kırışıklık tedavisi yöntemlerini tercih ediyorum.

Kırışıklık tedavisi uyguladığım hastaların ilk ve maksimum etki süresinin oluştuğu 2-3. haftalarda, fotoğraflarını hastamla beraber karşılaştırdıktan sonra kendisine ne zaman tekrar kırışıklık tedavisine gelmesi gerektiğini ayna karşısında gösteriyorum ve etkinin azalmaya başladığı dönemde uygulamayı tekrar ettiğimizde kırışıklık tedavisinin etkisi ve etki süresi çok daha uzun sürüyor.

Kırışıklık Tedavisi İle Terleme Tedavisi

Kırışıklık tedavisi terleme tedavisinde etkili bir yöntemdir. Koltuk altı terleme tedavisinde ve el-ayak tabanı terlemesinde oldukça etkili sonuçları varıdır. Kırışıklık tedavisi terleme tedavisi için kullanılırken, öncesinde terleme testi yapılır. Terleyen alanlar tespit edildikten sonra kırışıklık tedavisi uygulanır.

Kırışıklık tedavisi ile terleme tedavisi yapıldığında ortalama 8-12 ay etkinliği vardır ve her tekrar da terleme miktarınız azalır. Kırışıklık tedavisini koltuk altınıza yaptırdığınızda ilk 1 hafta sanki yüzünüzde aşırı terleme hissi ve ısı artışı hissedersiniz ama, daha sonra bu tamamen normale döner.

Kırışıklık Tedavisi İle Migren Tedavisi

Kırışıklık tedavisini migren ataklarının tedavisinde de kullanıyoruz. Migren için de yaklaşık 1 şişe kırışıklık tedavisi yani 100 ünite kullanılıyor ve saçlı deride ve ensede uyguladığımız farklı noktalar ile migren ataklarının sıklığını azaltıyoruz. Etki süresi kişiden kişiye değişmekle beraber, 10-14 ay sürmektedir ve zaman geçtikçe atakların sıklığının artmaya başlaması kırışıklık tedavisinin etkisinin de geçtiğinin işaretidir.

Kırışıklık tedavisinin yan etkileri;

Üst göz kapağında düşüklük
Dudaklara fazla yapılırsa asimetri ve salya akması sıvı gıda alımında zorluk
Sinüziti olan kişilerde 2-3 gün süren sonra kaybolan baş ağrısı
Hassas kişilerde kızarıklık ve morluk

Kırışıklık Tedavisiyle İlgili Yanlış İnanışlar

Kırışıklık tedavisinde bilinmesi gereken ve oldukça yanlış anlaşılan bir diğer olguda pasif kırışıklar dediğimiz mimik hareketi yapmadan da yüzümüzde mevcut olan kırışıkların kırışıklık tedavisiyle tamamen yok olduğu inanışıdır. Bu mitin çok büyük kısmı yanlıştır çünkü kırışıklık tedavisi kas kasılmasını sinir hücreleri üzerinden zayıflatır ve bu sebeple aktif, yani mimik oluşturduğunuzda gözlenen yüz kırışıklarını yok eder. Ancak bu kasların yıllarca kasılması ve mimiklerin çok kullanılması cilt üzerinde bu kasların hareketi doğrultusunda iz düşümleri bırakır ve bunlar basitçe pasif kırışıklardır.

Bu pasif kırışıklar peki nasıl yok edilir? Kırışıklık tedavisi uygulamasına düzenli aralıklarla yani 4-6 aylık sürelerle devam edildiğinde kasların kasılması iyice zayıflar ve cilt üzerindeki iz düşümler iyileşmeye başlar ve yine kişiden kişiye değişmekle beraber tekrar uygulamalar ile çok büyük oranda kaybolurlar.

Kırışıklık tedavisiyle ilgili diğer bir mitimiz de ‘kırışıklık tedavisi etkisi geçtikten sonra eski halinden çok daha kötü kırışıklıklar oluşur mu’ inancıdır. Bu tamamen gerçek dışı olup kırışıklık tedavisinin etkisi geçtikten sonra sadece eski halinize dönersiniz. Ancak zaman geçtikçe yaşlandığımızı düşünürsek, cilt yapısı kuru olan ve hızlı yaşlanan kişiler de bu 6 aylık zaman sonrasında tabi ki kırışıklık miktarı artabilir ama bu kırışıklık tedavisinin değil, zamanın etkisidir.

En yaygın mitimiz de ‘ kırışıklık tedavisi yapıldığında çok donuk ve şaşkın ifade oluyor doğal durmuyor’ . Evet, aslında bu bir mit değil. Ancak kırışıklık tedavisi uygulanması çok kolay bir işlem olduğu için, plastik cerrahi ve dermatoloji uzmanları dışında birçok kişi uyguladığı için, gerekli deneyim ve bilgileri olmadığından, kırışıklık tedavisini gereğinden fazla ve yanlış yerlere yapmışlar, bu sebeple donuk ve şaşkın ifadeler çıkmıştır. Ne yazık ki bu bir arz talep meselesidir ve bu cesur yürekli arkadaşlarımıza talep oluyor ki, onlarda bu uygulamaları ülkemizde verimli bir denetim olmadığı için de rahatlıkla yapabiliyorlar.

Kırışıklık tedavisi doğru yapıldığında, doğru yerlere yapıldığında eğer hasta özellikle istemiyorsa, şaşkın ve donuk ifadeye sebep olmaz. Ben hastam istese bile şaşkın ve donuk ifade denilen uygulamayı kesinlikle yapmıyorum. Önce hastama ne istediğini sorup ne beklediğini öğreniyorum, eğer beklentilerimiz farklı ise anlaşamadığımızı rahatlıkla uygun bir dille kendisine söyleyip aslında ne yapması gerektiğini anlatıyorum. Hastalarımın en çok beklentileri  ‘doktor bey kırışıklık tedavisi yaptırdığımı lütfen kimse anlamasın’ yönünde yoğunlaşıyor. Böyle bir beklenti biraz fazla bir beklenti olsa da, kaş arası ve alın bölgesinde bunu rahatlıkla sağlayabiliyorum.

Kırışıklık Tedavisi Kimlere Uygulanmaz

Gebelik ve emzirme durumlarında kırışıklık tedavisi uygulanmasını tavsiye etmiyoruz.
12 yaş altındakilere ve nörolojik hastalıkları olanlara uygulamıyoruz (myaastenia, Lamberteaton gibi nöromuskuler hastalıklar).
Aminoglikozit türevi antibiyotikler ve siklosporin kullanan hastalara uygulanması sakıncalıdır.
D-penisilamin içerikli ilaçlar vücütta kırışıklık tedavisine karşı antikor üretimine sebep olur ve kırışıklık tedavisinin etkilerinin çok hızlı bir şekilde yok olmasına ve hatta hiç etki etmemesine sebep olurlar.

Sağlığınız ve güzelliğiniz için doğru sayfadasınız. Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım.
Ayrıca aşağıdaki WhatsApp ikonuna tıklayarak benimle WhatsApp'tan direkt konuşma başlatabilirsiniz.
gorkem-caliskan-whatsapp0532 632 25 18

      Yazan : Op. Dr. Görkem Çalışkan
      Tarih : 23/11/2017
      Kategori : Ameliyatsız Estetik