Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 59 Ortalama: 3.9]

Dolgu Estetiği Nedir?

Dolgu Estetiği, yaş, sigara kullanımı, güneş ve yer çekiminin sonucu olarak, ciltte zamanla kollajen azalmasında ve kırışıklıkların giderilmesinde önemlidir. Ve bu sürece müdahale edilmediğinde yüz bölgesinin yağ miktarı hem azalır hem de yağların yeri değişerek yüzümüzde sarkıklıklar oluşmaya başlar. Oluşan sarkıklıklar ve çukurlar dolgu estetiği ile düzeltilirler.

Dolgu estetiğini basite indirgemek gerekirse; hacim yetersizliği olan bölgeye yapılan takviye işlemidir. Ancak bu sadece basite indirgenmiş halidir. Dolgu estetiği yapılan bölgedeki etkisi, kullanılan dolgunun türüne, yapısına ve tabi ki kalitesine göre değişir.

Yüz dolgusu estetiği; kırışıklık gidericinin üst yüz bölgesindeki gençleştirici etkisinin, alt yüz bölgesindeki muadilidir denilebilir. Ve kırışıklık giderme ile yok edilemeyen, daha önceden de bahsettiğim ‘pasif kırışıklıklar’ yüz dolgusu ile kombine edildiğinde, %100′ e varan derecede düzelme sağlar.

Son dönemde oldukça popüler ve oldukça başarılı sonuçları olan bir işlem olmasına rağmen bu konuda yetkisi olmayan hekim ve hekim dışı birçok kişinin olaya dâhil olmasından dolayı halkımızda oldukça önyargısı oluşan bir işlemdir.

gorkem-caliskan-dolgu-estetigi-2

Dolgu Estetiğinin Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Daha detaylı bilgi vermeden önce dolguların kalıcılık süresi hakkında sizleri aydınlatmak istiyorum. Dolgu yapılan alana enjekte edildikten sonra cildimizin altındaki yapıya bütünleşmiş olur ve bir takım kimyasal reaksiyonlar başlar. Bu dolgunun metabolize edilme fazıdır ki, dolgu yapıldığı an itibariyle bu faz başlar. Dolgunun kalitesine göre ve yapısına göre 9 ay ile 3 yıl arasında değişir.

Kimyasal süreci etkileyen diğer süreç mekanik süreçtir. Yani dolgu yapılan bölgenin hareketli olup olmamasıdır. Örneğin; dudak dolgusu ile nazolabial bölgeye veya alın bölgesine yapılan dolgunun aynı sürelerde erimesini beklemek çok doğru değildir. Dudak hareketli bir bölge olduğu için, diğer alanlara göre dudak dolgusunun erime süresi daha kısadır.

Dolgunun erime süresini etkileyen bir diğer faktör de, kişinin yaşam tarzıdır. Sigara, alkol tüketimi fazla olan, uyku düzeni olmayan kişilerde dolgunun da verimi ister istemez azalmaktadır. Kaliteli bir dolgu kullanıldığında, en uygun koşullarda kalıcılık süresi 9-18 aydır ve bu süre kişiden kişiye değişmektedir.

Dolgu Estetiği Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dolgu estetiği yaptırırken ilk dikkat etmeniz gereken, hijyenik bir ortam olup olmadığı ve uygulamayı yapacak olan kişinin plastik cerrah veya dermatolog olup olmadığıdır. Uygulama yetkili uzman doktorlar dışında yapıldığında istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Dolgu estetiği yaptırırken dikkat etmeniz gereken diğer nokta; Dolgu Enjektörünün Ambalajından Yeni Çıkarılıp Çıkarılmadığıdır! Bunu neden anlatıyorum? Çünkü kaliteli dolgu demek, pahalı dolgu demek ve bu sebeple 1 ml’ lik enjektörün yarısını size, yarısını bir başka hastaya kullanmak isteyenler olabilir. Bunun sebebi maliyeti düşürmek ve dolayısıyla hak ettiğinden daha ucuza işlem yapmaktır. Enjektörün yeni olmasından sonra eğer dolgudan artan olduysa, mutlaka o dolgunun barkot numarasını isteyiniz veya kalan miktarı talep ediniz. (Ben hastalarımın gözlerinin önünde dolgu malzemesini açıyor ve kalan miktar olursa 15-20 gün içinde touch-up dediğimiz rötuş prosedürü için hastaya teslim ediyorum.)

Bu neden önemli? Eğer dolgunun kalanı bir başka hastaya kullanılırsa, enjektörün ucu değiştirilmiş olsa dahi diğer hastanın mikrop kapma ve enfekte olma ihtimali vardır. Bu sizlerin sağlığını riske atan bir uygulamadır.

Dolgu Uygulaması Hangi Bölgelere Yapılabilir? Dolgu Uygulamasının Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Dolgu, hacim olarak yetersiz görülen her bölgeye (yüz, gövde, bacak, vs.) yapılabilir. En popüler uygulamalar dudak ve hüzün çizgileri (nazolabial oluk ve marıonette çizgileri) olsa da, hacim verme işlemi her bölgeye dikkatli bir şekilde uygulanabilir.

Dikkat edilmesi gereken şey hastanın isteğidir ve hastanın isteğine göre kullanılacak miktarı belirlenir. Örnek vermek gerekirse, dudak dolgusu için uygulanan miktar her hastada aynı değildir. Bazı hastaların dudak hacmi yeterli iken, kontur kısmı belirgin değildir ve kontur belirginleştirme için kullanılan dolgu miktarı ile hacim vermek için gereken miktar aynı değildir. Bazı hastalara 1 ml dolgu istediği sonucu alması için yeterli iken, bazı hastalara 2 ml ve daha fazla gerekebilir. Bunun kararını en iyi doktorunuz ve siz verebilirsiniz.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yaşlanmayla beraber dudak bölgesinde dermis tabakasında incelme, hacim kaybı ve dudak konturunda düzleşme meydana gelir. Dudak dolgusu yapmak için yetkili uygulayıcının bu değişimleri göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Dudak dolgusu yaparken hasta isteği ön planda olmalıdır. Sizi aynaya baktığınızda nasıl bir dudak yapısı sizi mutlu ediyor, öncelikle bunun kararını vermelisiniz. Siz karar verdikten sonra, eğer istediğiniz şey anatomik ve tıbbi olarak uygun ise gereken miktar hesaplanır ve dudak dolgusu işlemine başlanır.

Dudak dolgusu yapılırken uyuşturucu krem veya iğne ile lokal anestezi uygulanabilir. Dudak dolgusu işlemi ağrılı bir işlem olmayıp, uyuşturma ile beraber ortalama 30-40 dakika süren bir uygulamadır.

gorkem-caliskan-doku-estetigi-1

Dudak dolgusu yapılırken nelere dikkat edilir?

 •         Dudak dolgusu sonrası dudaklar yüz yapısına uygun genişlik ve hacimde olmalı,
 •         Alt dudak ve üst dudağın orantısı uygun olmalı,
 •         En önemlisi doğal gözükmeli ve dudağı çok fazla yukarıya kaldırmamalı (ancak bazı hastalar bunu özellikle isteyebilir öyle bir durumda yukarıya kaldırma işlemi yapılabilir),
 •         Dudak dolgusu sonrası dudak konturu belirgin olmalı ki, ruj sürüldüğünde dudağınız daha parlak ve dolgun dursun.

Dudak Dolgusu İyileşme Süreci

Dudak dolgusu yaparken hastalarımla interaktif olarak işlem yapıyorum, yani her aşamada hastamın fikrini alıyor ve oluşan değişimi görmesine yardımcı oluyorum.

Dudak dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

 •         İşlem sonrası 2-3 gün süren ödem olabilir böyle bir durumda ılık kompres yapılabilir.
 •         İşlem sonrası uygulama alanına antibiyotikli kremler kullanılarak masaj yapılması önerilir.
 •         Hastalarıma genellikle İşlem sonrası çok sıcak, çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmasını ve sigara içiyorsa eğer nelere dikkat edeceğini anlatıyorum.

Dudak dolgusu yapıldıktan sonra her hastada ödem olacak diye bir kural yok. Ancak ödem oluşması da işlerin ters gittiğinin bir göstergesi değildir elbette. Önemli olan böyle bir durumda neler yapmanız gerektiğidir.

Dudak dolgusu sonrası ödem oluştuğunda, bununla ilgili bilgileri doktorunuz size anlatacaktır.

Dudak dolgusu yapıldıktan sonra ilk 30 gün içinde dolgunun tutunma fazında dudak hattında elinize gelen topaklanmalar olabilir. Böyle bir durumda o bölgeye hafif bir masaj yaparak topaklanmaları dağıtabilirsiniz.

Dudak Dolgusunun Kalıcılık Süresi Nedir?

Dudak dolgusunun kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle beraber 9-12 aydır. Ancak bu demek değil ki 9. aya kadar erimeyecek; dolgu yapıldıktan sonra dudak hareketli bir bölge olduğu için hızlı bir şekilde metabolize olmaya başlar ve erime süreci 9 ayı bulur. Yani 4. aydaki dudak hacminizle 8. aydaki dudak hacminiz arasında mutlaka fark olacaktır. Bu gerçek her ne kadar moralinizi bozuyor olsa da birçok uygulayıcının bunu size anlatmadığını fark etmişsinizdir. Neyse ki dudak dolgusu ve diğer bölgeye yapılan dolgular tamamen kaybolmaz ve %10’luk kısmı kalır ve her tekrarda bu artık etki birikerek dudağınızın hiçbir zaman en eski haline dönmemesini sağlar.

Dudak dolgusu kalıcılık süresi dolgunun kalitesiyle de yakından ilişkilidir ve ortalama dudak dolgusu kalıcılık süresi 8-9 ayı bulmaktadır.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu, burun bölgesinde çok fazla deformasyon olmayan ve ameliyattan korkan hastalar için uygundur. Burun dolgusu klinik ortamında yapılır ve uyuşturucu kremlerle uyuşma sağlandıktan sonra burun dolgusu işlemi 10 dakikada tamamlanır.

Burun dolgusu ile burun büyümez aksine şekil bozuklukları düzeltmeye çalışıldığı için, burun daha düzgün ve daha az belirgin olur. Burun dolgusu ile burun ucu da kaldırılır ama ameliyatta kaldırıldığı kadar bir kalkma söz konusu değildir.

Burun Dolgusu Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Burun dolgusunun kalıcılığı kemik üzerinde 18-24 ay, burun dolgusunun burun ucundaki kalıcılığı ise ortalama 6-10 aydır. Burun dolgusu fiyatları için muayene olmanız gerekmektedir.

Nazolabial Bölge (Hüzün Çizgisi) Dolgusu Nasıl Yapılır?

Nazolabial bölge denilen alan yanak ile üst dudak burun bölgesini ayıran yaşlandıkça ve kilo alıp verdikçe derinliği artan yüzün yaşlılık belirtilerinden olan bölgedir. Nazolabial bölge dolgusu yüz gençleştirme basamaklarından biri olup, ehil ellerde yapıldığında çok iyi sonuçlar alınan bir bölgedir.

Nazolabial bölge dolgusu (hüzün çizgisi) için birçok yöntem vardır. Ben çift kat dolgu yöntemini kullanıyorum. Yaptığım yöntemle yanak bölgesinin daha fazla gerilmesini ve göreceli olarak toparlanmasını sağlıyorum. Nazolabial bölgenin (hüzün çizgileri)  tamamen silinmesi dolgu da kesinlikle amaç değildir ve hiçbir şekilde doğal bir uygulama olamaz. Nazolabial bölgedeki geçişi yumuşatmak ve mevcut derinliği azaltmak ana hedeftir. Bunu hasta ve doktor aralarında çok iyi konuşarak mutabakat sağlamalıdır. Eğer hastayı yanlış bilgilendirip gereksiz beklentiler içerisine sokarsanız, hastayı da kendinizi de mutsuz edersiniz.

Nazolabial bölgenin (hüzün çizgileri) derinliğine göre kullanılan dolgunun miktarı değişir ve ortalama orta yaş grubunda orta derinlikte bir nazolabial bölgenindüzeltilmesinde 2 ml yeterli olmaktadır.

Nazolabial bölge dolgusu (hüzün çizgisi) tekniği, dudak dolgusundan tamamen farklı olup, bu konuda tecrübeli ve uzman kişilerden yardım almanızı şiddetle tavsiye ederim. İstenen sonuç için uygulayıcı; gerektiği kadar ve kaliteli dolgu yapmalı ve hastayı yanlış bilgilendirmemelidir.

Nazolabial bölge dolgusu kalıcılık süresi eğer kaliteli ve yeterli bir dolgu ise dudak dolgusuna göre daha uzundur ve ortalama 12-18 ay kadar kalıcılığı vardır. Ve dudak dolgusunda da olduğu gibi dolgunun hepsi erimez. Belli bir kısmı kalır ve tekrarlayan uygulamalarda tedavi edici özelliğe bürünür.

Elmacık Kemiği Belirginleştirmek İçin ve Gözyaşı Oluğuna Dolgu Yapılır Mı?

Elmacık kemiğiyanak bölgesi ve gözyaşı oluğuna rahatlıkla dolgu yapılabilir. Elmacık kemiği belirginleştirmek için yapılan dolguda amaç, aynı anda yüz bölgesinde asıcı etki sağlayarak, o bölgenin gerginliğini arttırmaktır. Dolgu kalıcılık süresi nazolabial bölgeyle aşağı yukarı aynı olup, 24 aya yaklaşan kalıcılığı olan hastalarım da mevcuttur. Ancak ortalama 12-18 ay olduğunu unutmamak gerekir.

Elmacık kemiği belirginleştirme işlemi dolgu ile yapılabildiği gibi, kalıcı protezlerle de yapılabilir. Elmacık kemiği dolgusu diğer bölgelerde kullanılan dolgulara göre daha yoğun ve daha kalıcıdır.

Gözyaşı oluğunu doldururken çok dikkatli olmak gerekir; eğer deneyimsiz ve bu konuda yetkili olmayan kişiler işleminizi yaparsa, gözyaşı oluklarınızda yaklaşık 9 ay kalan, sağ ve solda 2 adet kitle ile baş başa kalabilirsiniz. Bunun sebebi; dolgunun doğru alana verilememiş olmasıdır ve karşılaşmak istemediğimiz bir durumdur.

Jaw line Dolgusu Nasıl Yapılır?

Jaw line dolgusu aslında çene hattını daha keskin hale getirmek için yapılır. Jaw line dolgusu klinik koşullarında uyuşturucu kremle uyuşturulduktan sonra ortalama 10 dakika sürer. Jaw line dolgusu için gereken miktar kişiden kişiye değişir ve ortalama 1-3 ml arası dolgu kullanılarak yapılır.

Jaw line dolgusu kalıcılığı kişiden kişiye değişir ama ortalama 12-24 ay gibi çok değişken sürelerde kalıcılığı vardır. Jaw line dolgusu çene köşelerine yapılır ama çene kemiği gibi sert durmaz yani dokunduğunuzda oradaki yumuşaklığı hissedersiniz. Ancak dış görünüşten bu belli olan bir durum değildir. Jaw line dolgusu fiyatları için muayene olmanız gerekmektedir.

gorkem-caliskan-dolgu-estetigi-3

Çene Dolgusu Nasıl Yapılır? Jaw line Dolgusu İle Farkları Nelerdir?

Çene dolgusu ile jaw line dolgusu aynı şey değildir. Çene dolgusu çene ucunu belirginleştirmek ve geride olan çeneyi daha önde göstermek için uygulanır. Jaw line dolgusu ise çene köşelerinden başlayarak çene hattını ortaya çıkarmak için kullanılır. Çene dolgusu ve jaw line dolgusu aynı anda yapılabilir. Çene dolgusu, eğer çene çok geride ise ve 1-2 ml den daha fazla kullanılması gereken bir durum oluşturursa çene protezi yapmakta fayda vardır. Çene protezi ile ilgili detaylı bilgi çene estetiği alt başlığında mevcuttur.

Çene dolgusunun kalıcılığı ortalama 18-24 aydır. Çene dolgusu klinik koşullarında uyuşturucu krem uygulamasının ardından yapılır ve çene dolgusu işlemi ortalama 10 dakika sürer. Çene dolgusu yapılırken amaç yan profil görüntünüzde burun ve dudak ile çene ucunuzun pozisyonunu altın orana getirmektir. Çene dolgusu fiyatı için kullanılacak miktara göre değişeceği için muayene olmanızda fayda vardır.

Vücudun Diğer Bölgelerinin Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları sadece yüze yapılmıyor, vücudun birçok bölgesine yapılabiliyor. En çok yüz dışında yapılan yer popo bölgesi, göğüs bölgesi ve bacak arkalarıdır. Bu bölgelere dolgu ihtiyacı olan hastalara, kalıcılığı ve içeriği daha farklı olan özel dolgular kullanılmaktadır. Sebebi ise hacim olarak daha büyük bir alanın dolduruluyor olmasıdır. Bu yüzden volume etkisinin daha fazla olması gerekmektedir. Meme büyütmek amaçlı, popo kaldırmak amaçlı, vücudun diğer bölgelerinde travma, yanık vb. sebeplerle oluşan çökük alanların doldurulması amaçlı dolgu işlemleri yapılmaktadır.

Kalıcı Dolgu Var Mıdır?

Kalıcı dolgu ne yazık ki yok, ama kalıcılığı daha yüksek olan ve 2-4 yıl arasında değişen kalıcı dolgular var; bu dolgular yan etki riski fazla olduğu için, yüz bölgesine çok fazla kullanılmıyor. Ancak popo, bacak ve göğüs bölgesine hacim vermek amaçlı kullanılan dolgulardır.

Dolguların Yan Etkileri Var Mıdır?

Dolgu maddeleri içerdiği sentetik komponentler dolayısıyla çok nadiren de olsa alerjik reaksiyon yapabilirler. Böyle bir durumda yaklaşık 2 -4 hafta süren bir tedavi süreci gerekir ve çok karşılaşılan bir durum değildir. Ancak çok kalitesiz, çok ucuza ve hijyenik olmayan bir yerde dolgu yaptırdıysanız, yapılan dolgunun yan etkileri mutlaka olacaktır. Diğer bir istenmeyen durum da ödem ve morluklardır. Bunlar 2-7 gün içerisinde tamamen kaybolurlar.

Eğer dolgu gereğinden fazla yapılır veya yanlış katmana yapılırsa, deri tabakasında nekroz denilen kan dolaşımın yetersizleşmesi sonucu doku ölümü gerçekleşebilir. Böyle bir durumda o bölgenin ve dolgunun cerrahi olarak çıkartılması gerekmektedir.

Dolgu sonrası doku ölümü olup olmayacağını tecrübeli bir uzman anlar ve ilk 2-4 saat içinde yapılması gereken erken müdahale ile sizi bu durumdan kurtarır. Ancak bu konuda yetkin olmayan kişilerle karşılaştığınızda üzücü durumlar başınıza gelebilir.

İşlem yapılan bölgede enfeksiyon gelişebilir. Böyle bir durumda antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Tüm bu yazılanlar içinizi karartmasın. Çünkü doğru yerlerde dolgu estetiği yaptırdığınızda, bunların başınıza gelme ihtimali çok düşüktür.

Dolgu Kimlere Yapılmaz?

Dolgunun yapılmasının uygun olmadığı durumlar:

 •         Bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlarda
 •         Hamilelerde ve emzirenlerde
 •         Dolgu bölgesinde uçuk, sivilce veya aktif enfeksiyon durumu olanlarda uygulama yapmak sakıncalıdır.

Sağlığınız ve güzelliğiniz için doğru sayfadasınız. Aşağıdaki formu doldurun, size en kısa sürede ulaşacağım.
Ayrıca aşağıdaki WhatsApp ikonuna tıklayarak benimle WhatsApp'tan direkt konuşma başlatabilirsiniz.
gorkem-caliskan-whatsapp0532 632 25 18

   Yazan : Op. Dr. Görkem Çalışkan
   Tarih : 23/11/2017
   Kategori : Ameliyatsız Estetik